BASKI TEKNİKLERİ

Serigraf Baskı

Metal veya ahşap bir çerçeveye gerilen dokumaya, hassaslaştırılmış emülsiyon olarak adlandırılan kimyasalların sürülmesi ardından baskısı gerçekleşecek olan yazı veya desenin pozlama makinası ışığında pozlanması ve bir sıyırıcı (rakle) yardımı ile kumaş, cam, seramik, metal levha, ahşap veya kağıt gibi farklı yüzeyler üzerinde pozlanmış alanlara serigrafi mürekkebinin geçirilmesi ve pozlanmamış alanların boş bırakılması işlemidir. Çinliler tarafından geliştirilen ve kökleri 2000 yıl öncesine dayanan bu teknikte, ilk olarak insan saçından yapılmış dokumalar kullanılmış ve daha sonra Japonlar tarafından ipek dokuma geliştirilmiştir. 1. Dünya savaşı öncesinde endüstriyel bazda baskıcılığın gelişmesi ile, dokuma türleri de farklılaştırılmış, ipek dokuma yanı sıra polyester ve metal dokumalar da geliştirilmiştir. Bugün, kimyasallara karşı çok dayanıklı olan polyester dokuma, uzun süre kullanılabilirliği ve ekonomik olması sebebiyle çok daha yaygındır. Her gün görmekte olduğumuz birçok üründe serigrafi baskı tekniği kullanılmaktadır.

Serigraf Baskı

Tampon Baskı

Tampon baskı, genel tanımı ile, serigrafi baskı tekniğinde kullanılan ipeğin erişemediği her türlü düz, kavisli, buruşuk yüzeyler üzerine, yüksek çözünürlükte; golf topu, çakmak, kalem gibi küçük ebatlardaki ürünlere, baskı yapılabilmesine imkan sağlayan baskı tekniğidir. Klişe üzerine kaplanan mürekkep, bıçak ile sıyırılırken baskı tamponu nesne üzerinde onu kaplayacak şekilde konuşlanır. Baskı tamponu, klişe üzerindeki mürekkebi alır ve nesne üzerine baskı uygular. Bu esnada mürekkep, baskı tamponundan nesneye geçiş yapar. Tampon baskının kökleri 200 yıl öncesine dayanıyor. İlk baskı, görüntüyü aktarmak için yumuşak bir jelatin maddesi kullanılarak yapılmıştır. Tüm transfer işlemleri el yordamıyla yapılıyordu. İlk mekanik ped kullanılarak yapılan endüstriyel uygulama, İsviçre?de saat kadranlarını basmak üzere gerçekleştirilmiş, ardından bu teknik Alman bir firma tarafından porselen Çin bebeklerini basmak için çok renkli baskı yapacak şekilde geliştirilmiştir. Jelatinin yerine, İkinci Dünya Savaşı sonrasında silikon alaşımı kullanılageldi. Silikon transfer yastıklarının gelişmesiyle birlikte, tampon baskı süreci, sanayi ürünlerinde çok titiz bir yöntem haline geldi.

Tampon Baskı

UV Baskı

Ultraviyole (UV) Baskı, nesne üzerindeki boyanın, baskı gerçekleştikten birkaç salise sonra kurumasına imkân sağlayan baskı tekniğidir. Bu yeni teknik, otomotivden telekomünikasyona, grafik sanatlarından dekorasyona kadar pek çok sektörde benimsendi. Giderek gelişmekte olan bu tekniğin diğer endüstriyel baskı tekniklerinden farkı, boyada mevcut olan kimyasal çözücülerin işlem esnasında kurutulması, böylece çevreye ve ozona yayılacak olan zararlı maddelerin minimuma indirilmesini sağlıyor olmasıdır. Çevre dostu karakteri, artan kalitesi, performans verimliliği, geleneksel su ve solvent bazlı tekniklere alternatif olması gibi özellikleri sayesinde yılda %10 büyüdü. UV baskı süreci, ısı yerine ışık kullanılmasıyla fotokimyasal bir reaksiyona dayanmış olur. Sıvı monomerler ve oligomerler, az oranda foto-initiatör ile karıştırılarak UV enerjisine maruz kalır. Birkaç saniye içinde mürekkep anında sertleşir. Bu faktör, üretim döngü süresini azaltmakta ve en önemli ekonomik faktörlerden biri olan sermaye tasarrufunu sağlamakta ve nakit akışını artırmaktadır. Her gün raflarda görmekte olduğumuz ürünlerin ambalajları ve etiketleri, telefon kapları, kişisel kartvizitler bu teknik ile basılmaktadır. UV baskının en büyük avantajı ise güneş, su gibi çevre şartlarından etkilenerek renklerin solması yahut silinmesi gibi olumsuz durumları en aza indirmesidir.

UV (Ultraviole) Baskı

Lazer Baskı

Tarihteki ilk yerini el oymacılığı ile alan lazer baskı, her türlü metal, cam, ahşap, mermer, kristal, porselen, deri gibi materyalin lazer ışığı ile kazınarak ya da yakılarak markalanması işlemidir. Ürünün mukavemetine göre bu ışınların kuvveti de değişiklik göstermektedir. Lazer baskıyı diğer baskı tekniklerinden ayıran en büyük özellik, baskının silinmesinin mümkün olmamasıdır. Herhangi bir zorlamaya maruz bırakılmadığı müddetçe, baskıda hiçbir deformasyon oluşmayacaktır. Bunlarla beraber, lazer baskı tekniğinde renk seçeneği bulunmamaktadır. Ürünün hammaddesi yani zemin rengi bize genellikle baskı rengini vermektedir. Ancak bazı durumlarda, örneğin; metalle kaplanmış, boyanmış, temperlenmiş (kontrol altındaki ısı sayesinde lazer markalama) ya da anodize edilmiş (metal yüzeyde ince oksit film tabakası oluşturulması) olması, yüzeylerde renk farkı meydana getirebilmektedir. Lazer baskının yapımındaki bir diğer husus ise, geri dönüşü olmayan bir baskı tekniği olmasından ötürü, baskı öncesi tasarım çalışmalarının büyük önem arz etmesidir. Kaliteli bir baskı elde edebilmek için Adobe Illustrator, CorelDraw ya da Freehand gibi vektörel programlarda grafik tasarım çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmaların yapılması ardından istenilen boyuttaki baskı istenilen kalitede gerçekleşecektir.

Lazer Baskı

Gofre Baskı

Kağıdın, baskı esnasında boyalı veya boyasız olarak kabartılması işlemidir. Gofraj işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesi için öncelikle dişi klişenin, ve dişi klişeye en uygun erkek klişenin çinko veya fotopolimer maddelerinden üretilmesi gerekmektedir. Gofre baskılarından en iyi sonuç bu şekilde elde edilmektedir. Eskiden bu klişeler tahtaya veya metale gravür uygulanarak oluşturuluyordu. Günümüzde ise bu klişeler artık erozyon yöntemi ile hazırlanabilmektedir. Daha sonra baskısı yapılan kağıda, farklı bir makinede bu klişe aracılığıyla pres uygulanarak kağıdın kabarması sağlanır. Gofre baskının diğer baskı tekniklerinden farkı, çok fazla güç sarf eden makinalar kullanılarak basılmasıdır. Günümüzde pek çok ürünün ambalajı, kitap, ajanda, defter kapakları ve kartvizitler bu yöntem ile çok daha değerli, gösterişli bir hava kazanabilmekte, akılda kalıcı bir görünüme sahip olabilmektedir. İsteğe göre gofre işlemi sıcak yaldızla birlikte uygulanabilmekte ve estetik bir görünüm kazanmaktadır.

Gofre Baskı
100 GR’LIK KARTON KUTU - TENEKE KUTU VE GERİ DÖNÜŞÜM AMBALAJ DA ÇAY 2019 TARİHLİ AJANDA AHŞAP SAKSILI KAKTÜS VE SUKULENT CANLI ÇİÇEK AHŞAP VE METAL ÇİKOLATA KUTU UYGULAMALARI ve ÇİKOLATALAR AJANDA ve DEFTERLER ALTIN-GÜMÜŞ- LOGOLU ÇAY BARDAĞI ve OFİS SETİ ATKI - BERE - ŞAL - YAZMA AYAKLI SAATLER BAYRAK NAKIŞLI AHŞAP VİP KUTULAR ve UYGULAMALARI CİLDADİYE - İŞ ÖNLÜĞÜ EHLİ KEYF KAHVE ÇAY VE NESCAFE TAKIMLARI FİNCAN KUTULARI FİNCAN TAKIMLARI FİRMANIZA VE KURUMUNUZA ÖZEL KESİMLİ METAL SAAT HALIYA BASKI ve HALI PROMOSYON İŞ TULUMLARI KABE - KUR'ÂN - BAYRAK KOLONYA PROMOSYON KÖSTEKLİ SAATLER LOGOLU ŞEKERLER MASA TAKVİMİ MASAÜSTÜ ÜÇ BOYUTLU BİBLOLAR MAUSPAD BARDAK ALTI MEKANİZMALI - ÇANTALI AJANDA ve DEFTERLER MEVLANA ve SEMAZEN MONT VE CEKET TAKIMI ÖZEL PROJELER PORSELEN TABAK SAAT SEÇİME ÖZEL ÜRÜNLER SİLİKON RÖLYEF ANAHTARLIK SPİRALLİ DEFTERLER TANITIM VE REKLAM FİLMLERİ TEK İÇİMLİK VE KÜÇÜK GRAMAJLARDA KAHVE VE AMBALAJLARI TELEFON KILIFLI CÜZDAN VE KREDİ KARTLIK VIP DEFTERLER YAĞMURLUK ÇEŞİTLERİ YELEKLER 3D ANAHTARLIK BASKILI KARTON ÇANTA- REKLAM ÇANTA ELYAF-BEZ ÇANTA ÖZEL TASARIM MASA KÜP BLOKNOT PROJE AHŞAP SETLER PUZZLE ŞAPKA DOKUNMATİK KALEMLER FOSFORLU KALEMLER GERİ DÖNÜŞÜMLÜ KALEMLER KALEM SETLERİ KALEMLER KIRTASİYE SETLERİ KURŞUN KALEMLER METAL KALEMLER PLASTİK KALEMLER ROLLER KALEMLER VIP KALEMLER DERİ MASA SETLERİ GERİ DÖNÜŞÜMLÜ ÜRÜNLER KRİSTAL MASA SETLERİ MASA SAATLERİ MASA SETLERİ MASA ÜSTÜ GEREÇLER MASA ÜSTÜ ÜRÜNLER VIP SETLER ÇANTA - SEKRETER BLOKNOT EVRAK ÇANTALARI SEKRETER BLOKNOT ANAHTARLIKLAR DERİ ANAHTARLIK İMALAT ANAHTARLIK METAL ANAHTARLIK DİĞER TEKNOLOJİK ÜRÜNLER POWERBANK TEKNOLOJİK ÜRÜNLER USB BELLEK AYNA - MANİKÜR SETİ ÇAKI - PROMOSYON FENER ÇAKMAKLAR KARTVİZİTLİKLER KİŞİSEL ÜRÜNLER PORSELEN KUPALAR - KÜLLÜKLER SERAMİK KUPALAR- KÜLLÜKLER TERMOS - SERAMİK KUPALAR TERMOS KUPA AHŞAP DUVAR SAATİ BUZDOLABI SAATLERİ DUVAR PANOLARI DUVAR SAATİ KOL SAATİ SAAT MATBAA ÜRÜNLERİ GEMİCİ TAKVİMİ HASIR TAKVİMLER TAKVİMLER MAGNET VE DİĞER İMALAT ÜRÜNLER ALBÜM PLAKET KRİSTAL PLAKET PLAKETLER ŞEMSİYE T-SHIRT TEKSTİL ÜRÜNLER DİĞER ÜRÜNLER ÜRÜNLER